ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Brno University of Technology

FEKT

Brno / Çekya

cof
atakan_aydogdu

Atakan Aydoğdu

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2018 Spring

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

Electrical Machines(CESB) – EE 304

Electronic Devices(CESO) – EE 333

Design of ICs(CNAO) – CC

Microprocessors&Embedded Systems(IMPe) – EE 443

Artificial Intelligence Algorithms(VAI-A) – CC

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizce, Erasmuslara ayrı ders açılıyor, Çek öğrencilerle okumuyorsunuz. İşleniş genelde çok çok basit ve pek öğretici değil. Hocaların %70’inin İngilizcesi kötü, aksandır, kelime seçimidir yetersiz: bu yüzden alışık olduğunuz Boğaziçi seviyesinde eğitim yok.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalar genelde anlayışlı. Akademik çalışma yapmayı denemedim ama katılınılabilir diye düşünüyorum. Staj için sorduğumda çok yardımcı olmuştu bir tanesi. Öğrenci ilgili ve bilgisini derste gösteriyorsa sorun olmaz diye düşünüyorum, ancak yapmanızı önermem araştırma.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Yapmadım.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Kişiden kişiye çok değişir, çok partilerseniz/gezerseniz 600-700 Euro, eğer alkol kullanmıyorsanız ve evde yemek yaparsanız 400-500 Euro diyebilirim.

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Şehir mükemmel bir öğrenci şehri. Çok fazla bar ve club var. Yurt  ortamı mükemmel, Erasmus yurdu ayrı. Bar hopping, oda/kat partileri, barajın oraya gidip piknik yapmak sevdiğimiz aktivitelerdi. Ben şahsen ara sıra çıkıp şehri dolaşmayı, yeni mekanlar keşfetmeyi, yemek/içki denemeyi çok severdim.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Avantajları: Herşey. Erasmusu bu kadar ucuza kapatıp bu kadar fazla imkanınız olacağı, eğlenebileceğiniz başka bir yer yok. Ulaşım sistemi HER GÜN 24 SAAT çalışıyor. Eve nasıl döneceğim sorunu yok. Hayat ucuz, dışarıda yemek dışında genel olarak barlar, mekanlar çok ucuz. Hava durumu da genelde çok kötü değil, biz Mart’tan itibaren yazı yaşadık ama bu bizim şansımız da olabilir.

Dezavantaj: Çekler bazen ırkçı olabiliyor, akşamları pek sataşmayın ve belli mekanlara gitmeyin. Zaten normal bir insansanız sorun yaşamazsınız. Bunu da çok düşünüp anca buldum 😊

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Her yer. Avrupa’nın ortasındasınız. Sola gitseniz Viyana, Almanya, yukarı çıksanız Prag, Polonya, aşağı inersen Slovakya, Macaristan vb… Ryanair denen şirketle çok ucuza uçabilirsiniz. Hatta para vermenize gerek yok, her yere otostop çekin, Couchsurfing kullanın, bedavaya gezin. Ben 1000 km üzeri otostop çektim, yaklaşık 15 farklı şehir gördüm. 2 kez hostel parası verdim 😊

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Biz kim? Türkleri kastediyorsanız, değişiyor. Bu sizin tutumunuzla alakalı, abi yeaa bunlar Türk sevmiyor derseniz zaten kaybedersiniz. Ancak International takılıp, arkadaş canlısı sosyalleşmeye, yeni deneyimlere açık bir insan olursanız kesinlikle sorun yaşamazsınız. Genel olarak olumlu. Siz insanlara olumlu yaklaşırsanız onlar da size olumlu yaklaşacaktır. Ancak milletinize ve Türklüğünüze denen en ufak şeye alınıp aşırı tepki verirseniz, belki de burası size göre değil 😊 çok kasmayın. 

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Burası, Avrupa’da en iyi Erasmus yapılacak 3 yerden biri. Buna kalıbımı basarım. Tek kelimeyle mükemmel. Her gün içebilirsiniz, bir partiye gidebilirsiniz.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Çok memnunum.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Hiçbirşey. En azından buraya yazabileceğim bir şey yok.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Oldu. %100 değdi. Düşünmeyin bile.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Eğer bu okulu düşünüyorsan ve kazandıysan, hibeni de aldıysan, tebrikler, hayatının büyük ihtimalle en iyi dönemine altın bilet kazandın. SAKIN YAKMA BU ERASMUSU, OKUL UZUYOR, X KULÜBÜNDE YK OLDUM vb. tarzı vizyonsuzluklara değmez. Uzun vadede böyle bir şansın bir daha olmayacak. Döndüğünde değişime giden arkadaşlarının hiç sahip olmadığı çılgın hikayelere(o biraz da sana kalmış tabi)sahip olacaksın. Dünyanın her yerinden arkadaşların, yeni bir vizyon ve hayat bakışı edinmiş olacaksın. Boğaziçi EE’nin yükünü de biraz üzerinden atmış olacaksın 😊 İyi eğlenceler.