ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

George Washington University

Washington, DC / USA

gwu
ahmet

Ahmet Uslu

4. Sınıf

Ekstra sorular için: +905354478098

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2019 Spring

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

ECE 3410 – Communications Engineering (EE374 yerine)

ECE 3125 – Analog Electronics Design (EE334 + labı EE336 yerine)

EMSE 4125 – Data Analysis for Engineers/Scientists (CC olarak)

PSYC 2014 – Cognitive Psychology (CC/HSS olarak)

LSPA 1014 – Meditation (Saydırmadım)

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim doğal olarak İngilizce. Özellikle mühendislik derslerini veren hocalar genellikle Amerikalı olmadığı ve derslerin içeriği matematik ağırlıklı olduğu için anlamakta hiçbir sıkıntı olmuyor. Ama daha sözel derslerde dersi tam olarak anlayamama problemi olabilir. Bunun için aynı Türkiye’deki gibiadd/drop döneminde düşündüğünüz derslere gidip hocaları dinlemekte fayda var.

Derslerin çoğunda (özellikle birinci sınıf dersi değilse) prerequisitler var. Dersi almadan önce hocalara mail atarak daha önce Boğaziçi’nde aldığınız derslerin bu dersler yerine sayılıp sayılmayacağını teyit etmeniz gerekiyor.  Buraya gelmeden önce derslerin eğer prerequisiteleri yoksa ve derslerde kota sınırlaması yoksa dersleri kendimiz ekliyoruz. Ama dediğim gibi çoğu 3.sınıf dersinde doğal olarak önşart var. BU dersleri bizim yerimize GWU exchange officeden ekliyorlar. Bunun için öncelikle almak istediğimiz derslerin hocalarına kendi aldığımız derslerin syllabuslarını göndererek dersi almak için bir onay maili almamız gerekiyor. Onay mailini aldıktan sonra bu mailleri exchange ofisine gönderiyoruz ve sınıfta hala yer varsa derslere onlar bizi ekliyorlar. Eğer yer yoksa waitliste ekleniyoruz ve add drop döneminde eğer yer açılırsa dersi alma hakkımız oluyor. (Hocalara atılması için bir onay maili taslağını ve bu adımları zaten daha dönem başlamadan detaylı bir şekilde exchange ofis mail atarak anlatıyor. Ayrıca spring dönemi için yaz sonunda bir GWU’ya yurt dışından gelen tüm öğrencilere online bir platformdan – platformun adı passport – gerekli tüm belgeler ve bilgiler gönderiliyor.)

Derslerin işlenişi genel olarak Türkiye’dekine oldukça benziyor. Ama iki büyük fark var. Birincisi ödevler. Dönem boyunca sürekli bir ödev yükü oluyor ama çok da zor olmuyorlar. (En azından mühendislik derslerinde, çünkü paper yazmıyoruz :D) İkincisi de hocalar öğrencilerin derse katılımını, soru sormaları teşvik ediyorlar, arada durup kendi aramızda bazı şeyleri tartışıp çıkarım yapmamızı isteyebiliyorlar. Bence öğrenmek için harika bir metot.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Ders içinde ve dışında hocalarla iletişime geçmek ve aklınıza takılan her şeyi sormak oldukça rahat. Aynen Boğaziçi’nde olduğu gibi hocaların ofis saatleri var ve onlara katılabilirsiniz. Eğer saati uygun değilse tek bir maille hocalarla iletişime geçmek çok kolay. Bu açıdan Boğaziçi’nden çok bir farkı olduğunu düşünmüyorum.

Açıkçası ben akademik herhangi bir çalışmaya katılmadım. Bunun sebebi istemememdi. Ancak istenilirse lablarda çalışmak için hiçbir engel olduğunu sanmıyorum. Okulda zaten çok fazla international öğrenci var. Bu yüzden asla bir dışlanma ve istenmeme durumu olmuyor. Bence önemli olan buraya gelmeden önce hangi hocalarla çalışmak isteyebiliceğinize karar verip gelmeden önce iletişime geçmek. Bu sayede geldikten sonra vakit kaybetmemiş olursunuz.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Hayır staj yapmadım.

Okul dönemi içinde de vize şartları gereği okul dışında çalışma iznimiz yok. Ancak okulun kendi içinde bazı iş imkanları oluyor. Saatlik belli bir ücret karşılığı bu şekilde bir işte haftalık 20 saate (tam emin değilim, kontrol etmekte fayda var) kadar çalışabiliyorsunuz. Bana uyan bir iş bulamadığım için böyle de çalışmadım. Ayrıca bazı hocalarda iş ilanlarında ofislerinde çalışmak üzere öğrenci arayabiliyorlar.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Öncelikle belirtmem gerekirse Washington DC aşırı pahalı bir şehir. En büyük masraf kaleminin konaklama olacaktır. Bir dönem exchange için en az bir 11-12 bin doları gözden çıkarmak gerekiyor. Benim harcamalarım:

  • 1079 USD – THY gidiş dönüş uçak bileti (IST-IAD direk uçuş)
  • 160 USD — Vize başvuru ücreti
  • 180 USD — SEVIS ücreti (Amerikaya giden international tüm öğrencilerin vize alması için ödemesi gereken bir ücret)
  • 6800-8175 USD – Okulun yurt ücreti. Sizi atadıkları yurt odasına göre fiyat değişkenlik gösterebiliyor. Ancak odanız için tercihte bulunma veya değişiklik yapma hakkınız yok. Oda kiralayarak bu ücret düşürülebilir. Okula özellikle metro ile ulaşmak oldukça rahat.
  • 4000 USD – Kişisel ve gündelik harcamalar. Bu harcamaların yaklaşık 1000 USD’si gezmeye, 1000 USD’si de alışverişe gitti.
Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Washington D.C. denilince akla ilke olarak National Mall denilen kısım geliyor. Zaten okulun olduğu Foggy Bottom’da bu bölgenin hemen yanında. National Mall Kennedy Memorial’dan başlayıp Capitol’e kadar uzanan ve etrafı müze ve anıtlarla çevrili çok geniş bir yeşil alan. Özellikle yürüyüş yapmayı seven insanlar için her gün dahi gidilebilecek bir bölge. Benim en sevdiğim aktivitelerden birisi burada yaptığım yürüyüşler ve hava güzelken boş bulduğum bir yere oturup okuduğum kitaplardı. Bölgenin çevresinde Smithsonian müzeleri isminde federal müzeler mevcut. Bu müzeler ücretsiz ve oldukça ilgi çekiciler.

D.C. daha çok ofislerin ve resmî kurumların olduğu bir bölge olduğu için akşamları belli bir saatten sonra oldukça sakin. Özellikler okul civarında hayat oldukça yavaşlıyor. Ancak eğlenme tarzı amaçlarla Dupont Circle civarında gidilebilecek yerler de mevcut.

Benim önerim, her hafta sonu olmasa da sık sık farklı bir bölgeye gezmeye gitmeniz. Zaten şehri keşfetmek adına uzak da olsa farklı bölgelere yürüyerek veya bisiklet kiralayarak giderseniz oldukça fazla yeri görmüş oluyorsunuz.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Hava durumu oldukça İstanbul’a benziyordu bence. Ulaşım konusunda metro ve otobüs ağı var ancak sürekli kullanımda pahalıya gelebilir. Eğer okul dışında bir yerde kalmayı planlıyorsanız bisiklet almak mantıklı bir karar olabilir.

DC, özellikle de Foggy bottom pahalı bir bölge. Kalacak yer konusunda ve alışverişlerinizi yaparken bunu aklınızda bulundurmakta fayda var.

Gezilebilecek Yerler:

National Mall/Smithsonian Müzeleri ve Anıtlar

China Town

Georgetown

Arlington Cemetery

Capitol

Cherry Blossom – Nisanda kiraz ağaçlarının çiçek açtığı dönemde festival oluyor.

Zoo

Özellikle Facebookta tüm etkinlikler event olarak açılıyor. Düzenli olarak takip ederseniz katılabileceğiniz birçok ücretsiz etkinlik bulabilirsiniz.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Okulda international öğrenci sayısı oldukça fazla olduğu için herhangi kötü veya farklı bir bakış açısı ile karşılaşmadım.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Ben çok takılmaca ortamlarına girmedim ancak birçok öğrenci kulübü var.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Evet ben genel olarak gittiğim için memnunum. Ancak teknik anlamda bir beklentiyle gitmediğimi de belirtmeliyim. Mutlaka güzel dersler vardır ama benim aldığım iki teknik ders de çok dolu değildi açıkçası.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Yine Spring’de giderdim. Pişman olduğum şeyse dönemin en başında oryantasyon bitince diğer değişim öğrencilerine bir ay kadar çok yazmamam. Daha sonrasında nerdeyse her şeyi beraber yapsak da ilk ay genel olarak kendi başıma takılmayı tercih ettim. Şimdi geriye dönük baktığımda bunun çok da mantıklı olmadığını düşünüyorum.                 

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Hayır olmadı.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Yok.