ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Illinois at Urbana Champaign

Illinois (State) / USA

illinois_usa
cagatay_bora_cakir

Çağatay Bora Çakır

4. Sınıf

Akademik

 Hangi dönemde gittiniz?
  1. Dönemimde exchange yaptım. (2017-2018 Fall)
Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

PROBABILITY FOR ELECTRICAL ENGINEERS                       

ELECTRONICS I                  

ELECTRONICS LABORATORY I                          

ELECTROMAGNETIC FIELD THEORY        

COMPLEMENTARY COURSE

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

İngilizce

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalar exchange öğrencilerine karşı çok samimi davranıyor. Tüm hocalarla rahatlıkla iletişim kurulabilir. Çünkü onlar da sizin akademik ve sosyal hayatınızda farklılık yaşamak adına değişim programına katıldığınızın farkında.

Akademik çalışma olarak, bir ECE hocasının yanında görev aldım. Fakat bu çalışma veya asistanlık resmi boyut kazanmadı.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Konaklama olarak harcamalarımı belirtebilirim. Üniversite yurtlarının birinde kaldım ve açık büfe yemek hizmeti sunuluyordu.  => 5500 Dolar

Üniversite için de 500-1000 Dolar arası bir harcama yaptığımı hatırlıyorum.

Diğer harcamalarım benim kişisel harcamalarım. Yukarıda belirttiğim masraflar harici şehirleri gezmek adına belirli miktarda masrafım oldu.

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Üniversite kampüsü Chicago’ya 2 saatlik mesafede. İki haftada bir Chicago’da olmak için plan yapıyordum. Chicago’da herkese hitap edecek kadar çeşitli aktiviteler mevcut.

Kampüs çevresinde ise daha çok öğrenci mekanları mevcut. Eğer güzel bir arkadaş çevresi yaparsanız eğlenebilecek birçok yer var. Spor tesisleri, oyun alanları ve barlar öğrenciler tarafından en çok tercih edilen yerler.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Kampüs çevresinin en güzel yanı herkesin öğrenci olması. Sürekli yeni tanışacak birilerini bulabiliyorsunuz. Ekonomik açıdan ise hayat pahalılığı normal şartlarda. Fakat döviz kuru alışverişlerinizi etkileyebiliyor. Ulaşım ise kampüs çevresinde öğrenciye ücretsiz. Sık aralıklarla yurt çevrelerindeki ve eğitim binalarının önlerindeki duraklardan otobüsler geçiyor.

Şehrin en dezavantajlı yanı galiba hava koşulları. Sonbaharın sonlarına doğru düşmeye başlayan sıcaklıklar, benim gibi aşırı soğuktan hoşlanmayan kişiler için büyük sorun olabiliyor. Eğer Illinois’da bir programa başlamak istiyorsanız, soğuk hava şartlarına ve kat kat kıyafetlere hazır olun.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Her ne kadar değişim programlarında aşırı yoğun bir ders programı olmasa da sınavla, ortama alışma ve yeni arkadaş çevresi kurma telaşı yüzünden farklı eyaletlere gitme fırsatınız olmuyor. Dönem içerisinde Chicago, Fall Break ve Thanksgiving Week’te New York Philadelphia Boston turu yaptım. Exchange sonrası tatilimi de Amerika’yı gezmek için ayırdım. Bu süre zarfında Boğaziçi’nden dönem arkadaşımla Las Vegas, Los Angeles, San Diego ve San Francisco’ya gittik. Ayrıca daha sonra tek başıma Miami ve Orlando’yu da gezme fırsatım oldu.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Öğrencilerin ayrı bir tutumu yok çünkü Amerika dışından gelen birçok öğrenci mevcut. Exchange öğrencisi olduğunuzu belirtmenize dahi gerek yok. Zaten tüm milletlerden öğrenci grupları kaynaşmış bir şekilde üniversite sizi karşılıyor.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Bu soru biraz daha programa katılacak öğrenciye bağlı. Siz ne kadar aktif olursanız o kadar “ortamların” içerisinde bulunursunuz. Üniversite size sadece basit aktiviteler sunuyor (buz pistinde kayma, film gösterimi vb.).

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Evet. Hayatımda unutamayacağım güzel anılar biriktirdim.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Spring’de gitmek daha güzel olabilir. Çünkü dönem sonrası gezim esnasında hava sıcaklıkları normalin biraz altındaydı. 

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Olmadı, fakat son yıl derslerimde yoğunluk olduğunu söyleyebilirim. Bunun sebeplerinden biri de Ekonomi yandal derslerini exchange programında alamamış olmam.