ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Nanyang Technological University

(NTU)

Singapur / Singapur

singapur
deniz_tomar

Deniz Tomar

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?
  1. sınıf güz dönemi.
Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

Number Theory (Çap dersi seçmelisi olarak yine Number Theory yerine saydırdım)

Analog Electronics (EE333 yerine saydırdım)

Data Structures and Algorithms (CC, CMPE250 yerine saydırdım)

Engineering Electromagnetics (EE363 yerine)

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizce idi, İngilizce yeterliliği için herhangi bir belge istenmedi.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalarla iletişimim pek olmadı, çünkü dersler e-learning şeklinde ilerledi. Lecture internetten, problem session ise asistan hocalar ile sınıfta oldu. Dersini almadığım bölümden başka bir hoca ile mailleşerek onun araştırma grubuna katıldım. Akademik çalışmalara katılmak isteyen öğrenciler için güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Hayır, staj yapmadım.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Konaklama (yurt, yemek dahil değil) aylık 270-300SGD bandındaydı. Uçak bileti gidiş dönüşü ayrı olarak aldığım için 1000USD civarında tuttu. Kampüs şehre biraz uzak olduğu için haftalık ulaşım masrafları en azından 10SGD tutuyordu. Singapur’da pahalı yemekler 30SGD’den başlıyor, fakat birçok yerde kafeterya usulü 4-6SGD’ye yemek yenebilecek yerler var. Kahvaltılar da 2 SGD idi kampüste. O yüzden günlük yemek masrafı 10-12SGD tutuyor en fazla. Demek istediğim, Singapur’da 2SGDlik metronun 30SGD alternatifi de var ve kişinin nasıl harcamak istediğine göre masraf çok değişebiliyor. Aynı zamanda yakın ülkelere gidiş bayağı uygun. Kendim Malezya’da yaptığım 3 günlük tatile 100USD verdim, yol yemek konaklama dahil. Endonezya’da yaptığım 6 günlük tatilde her şey dahil 400USDden azdı. Singapur’da aynı okula 3 arkadaş gittik ve 3’ümüzün masrafları 5-7000USD arasında değişti. Fakat buna bütün yurtdışı gezmeleri dahil.

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Şehrin kendine has özelliği aşırı yapay olması diyebilirim. Şehirde tarihi bir doku maalesef yok. Özellikle müze gezmeyi sevenler için hayal kırıklığı, Uzakdoğu kültürü pek yansıtılamamış farklı Uzakdoğu ülke müzeleri ile kıyaslayınca. Şehrin özellikle bahçe ve parkları güzel. Birçok metro istasyonun yanında Japon, Çin bahçeleri var. Turistik aktiviteleri internetten de bulunabilir zaten yapay ağaçlar şelaleler adalar olsun. Öneri olarak, eğer gece kulübüne gitmeye hevesli iseniz çarşamba gecesini seçmenizi öneririm, kadınlara giriş bedava. Elektronik alet almak isteyenler için Mustafa Centre öneririm. Garantisiz ürün sattıkları için fiyatlar piyasanın yarısı. Ama Singapur’da satılan çoğu ürün sadece Singapur içi garanti verdiği çok bir önemi yok.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Yukarıda da açıkladığım gibi şehir uzun planda yaşamak için gayet uygun. Konaklama ve yemek bir öğrenci için çok uyguna geliyor. Tek büyük masraf uçak bileti diyebilirim. Hava durumu bence büyük bir dezavantaj. Tüm şehrin havası sanki kapalı otoparktaymışsınız hissini uyandırıyor. Küçücük bir ülke olmasına rağmen, ulaşım ağının yavaşlığından dolayı NTU ile şehir merkezi arası 1 saatten fazla sürüyordu, büyük bir dezavantaj. Aynı zamanda şehrin çok kurallı ve yapay olması insanı bazen bunaltabiliyor.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Singapur’da gezilebilecek yerler google’dan kolayca bulunabilir, maalesef onlara ekleyecek bir noktam yok. Sadece Türkiye’deki başkasinema kıvamında filmler yayınlayan the projector sg’yi önerebilirim. Güzel film geceleri gerçekleştiriyorlar. Bence Singapur’da gezilecek yerlerdense Singapur etrafındaki ülkelerdeki gezilecek yerler iyi değerlendirilmeli.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Herhangi bir yerde Türk olduğum için pozitif veya negatif etki yarattığımı hissetmedim. Herhangi bir negatif düşünceleri olsa da bunu yansıtmayacak kadar kibar ve saygılı bir halk olduklarını düşünüyorum.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Okulda inanılmaz sayıda kulüp var, bence katılmak isteyenler için güzel bir fırsat. Maalesef değişim öğrencileri için herhangi bir oluşum kulüp parti vs yok. Aynı şekilde (1.sınıflara varken ☹ ) oryantasyon da yok. Parti ve gece hayatı güzel fakat epey pahalı. Benim kendi deneyimim Singapurlu öğrencilerin çok arkadaş canlısı olduğu yönünde. Değişim öğrencilerinin yanında, ülkenin kendi insanları ile kaynaşmanın da iyi olduğunu düşünüyorum.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Singapur’un değişim programında gidilebilecek en güzel yer olduğunu düşünüyorum. Aynı dönem giden 3 arkadaş olarak bunda hemfikirdik. Birçok sebep: ülkenin uygunluğu, NTU’nun her dönem 1000 kadar değişim öğrencisi çekmesi, etrafında gezilecek birçok ucuz ve otantik ülkenin bulunması ve tabi ki Singapur’un aşırı güvenli bir ülke olması.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

ÇAP programında olduğum için Fall/Spring benim için pek bir fark yaratmayacaktı. Fakat ÇAP yapmayanlar için Spring gitmek kesinlikle daha avantajlı. Fall döneminde EE363, EE333 dışında başka ders saydırılamıyor. Bir daha gitsem herhalde daha çok gezerdim ve kampüsteki spor faaliyetlerini daha çok kullanırdım. Kampüsün etrafını dolaşan çok güzel yürüyüş parkurları var.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Çap yaptığım için zaten okulum uzuyordu, bende değişim programı herhangi bir uzamaya neden olmadı. Çap yapılmazsa ve güz dönemi gidilirse okulunuzun uzaması çok yüksek ihtimal. Baharda gidilirse uzamayacağını düşünüyorum.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Uyarı olarak şunu verebilirim. Singapur’un iklimi her zaman 30 santigrat derece fakat kapalı alanlarda klimadan dolayı inanılmaz soğuk oluyor. Derslerde giymek için bavulunuza kapüşonlu almanızı öneririm. Singapur’da kozmetik ürünler (şampuan, krem, güneş kremi vs) fazlasıyla pahalı. O yüzden bavulunuza yetecek kadar koymanızı öneririm. Sınavda kesinlikle hesap makinesi istiyorlar ve Singapur’da 30SGDden başlıyor. Yine bavulunuza ekleyin. Eğer kahve içecekseniz bunu french press ile halledip büyük bir kâra geçebilirsiniz. Bir Avrupai kahvenin fiyatı bir öğün yemekle aynı çünkü. Okul değişim öğrencilerine sigorta yapıyor ve okulun sağlık merkezini kullanabiliyorsunuz fakat ülkede sağlık gerçekten çok pahalı, halk da bundan şikayetçi. Zaten oryantasyonda bunun üzerinde özellikle duruyorlar. Okulun medikosunda en basit tahlil bile 70SGD tutuyor. O yüzden gitmeden önce ilaçlarınızı da yanınıza almanızı öneririm. Singapur ve Ntu ile herhangi bir sorunuz olursa da lütfen iletişim kurmaktan çekinmeyin, Singapur değişim için gerçekten harika bir ülke.

berk_takim

Mehmet Berk Takım

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

SPRING 2018

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

EE 2002: Analog Electronics, Chang Chip Hong
AU Credits: 4
NOT: EE334 ve EE336 dersi olarak birlikte sayıldı. Lab konuları %60 civarında, ders konuları ise %70 kapsıyordu. Dersin hocaları ile konuştuktan sonra EE336’nın direk sayılmasına, EE334’ün ise eksik kalan konularından sınav yapıldıktan sonra sayılmasına karar verildi.
Topics pertaining to analog electronics including diodes, bipolar-junction transistors (BJT), Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistors (MOSFET), basic amplifier configurations, multistage amplifier and differential amplifiers, current sources and current mirrors, frequency response and operational amplifiers. This basic course in analog electronics provides a good analysis and design background requirement in analog electronic circuits, both discrete and integrated, required of an electronic engineer. (3 Labı vardı)
EE 2008: Data Structures & Algorithms, Huang Guangbin
AU Credits: 4
NOT: Bu dersin BOUN karşılığı olan CMPE250 dersi NŞA önkoşullardan dolayı alınamıyor. Böyle bir fırsat varken almak istedim. BOUN karşılığı olan ders 4 kredi olmasından dolayı 4 kredilik CC dersi olarak transkriptime sayıldı. Bu ders nispeten kolay bir 2. Sınıf dersi ve bilgisayar mühendisliğinin temelini öğrenmek için uygun.(2 labı vardı)
This course aims to give a systematic introduction to data structures and
algorithms for constructing efficient computer programs. Emphasis is on data
abstraction issues in program development process, and on the design of
efficient algorithms. Simple algorithmic paradigms such as greedy
algorithms, divide-and-conquer algorithms and dynamic programming will be
introduced. Elementary analyses of algorithmic complexities will also be
taught.
EE 3010: Electrical Devices & Machines, So Ping Lam
AU Credits: 3
NOT: EE304 karşılığı, BOUN’da zor olabilen bir ders, Singapurda’da en zor derslerimden biriydi. Aldığım diğer derslerin olduğu gibi bu dersin de labı vardı.(2 Lab)
Electromagnetic principles and actuators such as solenoids, relays and inductors. Fundamentals and applications of electrical transformers. DC and AC electrical machinery.
EE 3011: Modelling and Control, Soh Yeng Chai
NOT: EE352 direk karşılığı, konular neredeyse %100 örtüşüyor hatta lag-lead compensator bile gördük. (1 labı vardı)
AU Credits: 3
Introduction to Control Systems. System Modelling. Time Domain Analysis. Performance of Feedback Control Systems. Root- locus Technique. Frequency Domain Analysis. Relative Stability and Design Specifications. System Compensation and PID Control.
EE 3012: Communication Principles, Erry Gunawan
AU Credits: 3
NOT: EE374 %100 karşılığı, eksik kaldıysak da çok bilmiyorum ama bizim sinyal derslerimizin yanında vız kalacak bir ders. Çok ezber, kolayca yapabileceğiniz bir ders.
The essential approaches, fundamental concepts and design issues in communication engineering. Basic concepts of modulation techniques including amplitude modulation (AM), frequency modulation (FM) and phase modulation (PM). Basic techniques for analysing such systems in the time and frequency domains; (iii) basic concepts of a digital communication system including sampling theorem, pulse code modulation (PCM) and principles of digital data transmission, and basic techniques for analysing such systems in the time and frequency domains.

Onay aldığımız ancak daha sonra Singapur’da almadığımız dersler:
EE3012 -> EE473

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim tamamen İngilizce ancak konuştukları İngilizceyi anlayabilene 🙂 Gerçekten henüz bu konuyu araştırmadıysanız, Youtube’a “Singlish” yazıp birkaç video izlemenizi öneririm. %70 Han Çinlilerinden oluşan nüfus zaman içerisinde Çince dil yapısını İngilizceye uyarlamaya başlayınca sonuç bu olmuş. Bir ortamda çok fazla Singapurlu varsa kendi içlerinde iyice anlaşılmaz oluyorlar. Ama genelde yabancılarla konuşurken dikkat ediyorlar, isterlerse çok güzel konuşabiliyorlar.
Gitmeden önce İngilizce için istenen herhangi bir şart yok.
Derslerin işlenişi konusu gerçekten çok farklı ve oraya gitmeden tam olarak anlamanız zor olabilir bu yüzden NTU web sitesini de inceleyerek araştırmalarınıza devam etmenizi öneririm. Ben kendim anlatabildiğim kadarını size anlatayım.
Ders Seçimi: Gitmeden 3 ay kadar önce ilk formlar doldurulmaya başlandığında sizden 10 adet ders istiyorlar. Bu 10 adet ders için önden onay almış olmanız bekleniyor. Bu yüzden size önerim ikinci dönem gidecekseniz yazın sonunda ilk dönem gidecekseniz Mayıs gibi hocalarınızdan onayları almış olun ve kendinize alternatifi bol bir liste hazırlayın (mesela CC olarak sayılabilecek 4XXX kodlu derslerden beğendiklerinizi exchange danışmanı ile görüşüp onaylatabilirsiniz.) Yeri gelmişken derslerin transkriptini öğrencilere atmıyorlar bu yüzden exchange ofisi ile konuşup sizin adınıza atmalarını rica edebilirsiniz, hatta daha sonra da ilgili dersin hocasına yönlendirmelerini de rica ettim. Bu işlem de uzun sürüyor o yüzden ne kadar erken araştırmaya başlarsanız o kadar iyi. 10 derslik listeyi yolladıktan sonra gitmenize neredeyse 2 hafta kalana kadar derslerle ilgili bir gelişme olmuyor. Son 2 haftada size genelde en boş kontenjanlı 2-3 dersi atayıp ona kayıtlı olarak gösteriyorlar. Biz son dakikaya kadar endişeliydik istediğimiz dersleri almak konusunda çünkü sadece EE2002 ve EE2008’i alacağım kesindi gittiğimde. Okul başlar başlamaz UPO(EEE Undergraduate Program Office)’e gittik ve durumu anlattık. Okulun ilk günü add/drop döneminin de ilk günü olduğunu söyledi. Sistem şöyle almak istediğiniz derslerin aslında boş yeri sistemde gözüküyor ama sen al deyince alamıyorsun. Kendine bir istek sırası yapıyorsun ve her akşam saat 22’de sistem bütün boş kontenjanları dersi eklemek isteyen kişilere random dağıtıyor. Çok riskli bir sistem, ikinci günün sonunda NTU’ya giden 3 BOUN EE’ci olarak hepimizin 3 dersi vardı. 2. Gün yine UPO’ya gittik ve aynı durumu yaşayan diğer birçok exchange öğrencisi gibi (hatta yereller de bu problemi yaşıyordu) bir dilekçe benzeri bir şey doldurduk ve BOUN derslerin prerequesite belgesini de bastırıp ekledik. Bir haftanın sonunda 0 kontenjan gösterilen dersler için bazılarına yeni kontenjan eklendi bazıları için yeni ders saatleri oluşturuldu ve sonunda hepimiz istediğimiz tüm dersleri aldık. Bu süreç boyunca kimse bize istediğiniz tüm dersleri alacaksınız gibi bir beyanda bulunmadı ve biz hep gerildik ama sonu mutlu bitti. Gideceğiniz herhangi bir okulun da bu dersi kesin alabilirsin diyeceğini zannetmiyorum o yüzden bunu bir eksi olarak görmeyin.
Ders programınıza lablar da ekleniyor, lablar aynı saat çakışabilir diye düşünebilirsiniz ama aynı saate gelse de farklı haftalarda ve az sayıda olabildikleri için sıkıntı olmaya da bilir, ders seçerken dikkat etmekte fayda var.
Derslerin detayına girecek olursam, derslerin tümü aslında online, yani tüm videoları yüklenmiş bir halde ve gerçek anlamda bir sınıfta gerçekleşen bir lecture yok. Sadece bizim PS’lere benzetebileceğiniz bazı hocaların kısa bir tekrar yapıp daha sonra o haftaki konulardan soru çözümüne geçtiği bir “tutorial session” lar var. Bu tutoriallara gitmek genelde zorunlu, ama yoklama almayabiliyorlar. Her hafta sisteme önceden yüklenen tutorial sorularını çözüp gelmeniz bekleniyor. Bazen quiz de olabiliyor, tabi önceden haber veriyorlar.
Midterm yok ama sizi notlandırdıkları başka şeyler olabiliyor. Genelde finallerimin hepsi %40 etkiliydi diye hatırlıyorum. Kalan yüzdeler Lab, Homework, Quiz olarak dağılıyor. Lablar da kolay bizim lablara göre, rapor yazmana gerek olmuyor direk labda her işini halledip verip gidiyorsun, çok önhazırlık da gerektirmiyor. Dönem içinde çok yoğun çalışmadım doğruyu söylemek gerekirse, ancak sene sonunda son bir ay çok çalıştım diyebilirim.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Gitmeden önce mail attığım hocalardan birinden olumlu dönüş aldım. Gittiğimde görüştük ve exchange dönemim boyunca labda çalışmalara katılmama izin verdi. Hocamın ve labın ismini vermek istemiyorum çünkü herkesin kendi ilgi alanında devam etmesi ve ilgilerinin çakıştığı hocayı kendi bulması gerek. Ben şanslıydım böyle birine denk geldim, Gökberk de denedi ama ona çok iyi hocalar denk gelmedi.
Gerçekten isteyip bunun peşini bırakmazsanız gittiğinizde yapabileceğinize inanıyorum. Çok fazla formalite ve kâğıt işi var (genel olarak Singapur böyle) ama bunlar geçici zorluklar oluyor ve hocanıza isteğinizi gösterirseniz onun da yardımıyla bunlar hallolabiliyor.
Ders hocalarıyla iletişimim 0 denebilir. Hiç gerek duymadım.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Yapmadım, çünkü efsane gezdim ileride bahsedeceğim.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Açıkçası yaptığım tüm masrafları çok iyi hatırlıyorum umarım bu masraflar gözünüzü korkutmaz. Kendi duyduklarımla şunu söyleyebilirim Amerika olsa net daha fazla harcardınız. Giderken ameriakan dolar kuru 3.7 civarındaydı, dönüşte 4.7 civarıydı diye hatırlıyorum. Singapur doları ise 2.8’den 3.5’a değişti
3100 TL – Uçak bileti git gel THY, dönüşümü okul kapanacağı tarihten bir ay sonraya aldım. Git gel birlikte almazsanız çok pahalıya gelir, döneceğiniz tarih değişecekse bile değiştirme parası ödeyip değiştirmek daha mantıklı. O yüzden gitgel alın. Aralıkta aldım.
1800 SGD – Yurt. Crescent Hall’da kaldım. 1 kişilik ya da 2 kişilik tercih edebiliyorsunuz. Random yurtlara atıyorlar, ucuz ya da pahalı yurt gelmesi tamamen şans, yurtların farklı özellikleri için internet sitesini inceleyebilirsiniz.
4700 SGD – Ailemin gönderdiği para, günlük yemeğe ortalama (öğle+akşam) 12 SGD harcadı, sabah kahvaltılarımı bir yumurta makinesiyle odada yaptım. Günlük yaklaşık 20 SGD diyebilirim ortalama. Birkaç kere de dışarıda yemek durumunda kalınca ve canım çeken ekstra şeyleri yiyince yemek harcamalarım 2000 SGD civarında olmuştur. Kalan paramı ise şu şekilde harcadım. Malezya 4 gün (200 SGD), Endonezya 6 gün (450 SGD), Filipinler 9gün (850 SGD). Kalan 1200 SGD ise kişisel harcamalar ulaşım (otobüs ile mrt’ye + mrt ile şehre gitmek 2.7 SGD), gezeceğim son ayın uçak ve otel harcamalarının bazıları da buraya dahil.
Kalan tüm harcamalarım ise güneydoğu asya gezim içindi. Geziler için detaylı bir bilgi yazacağım. Okul sonrası gezdiğim 35 gün için bazı otel ve uçakları hariç yaklaşık 1000 USD harcadım.
Yaklaşık Toplam: Giderken cebimde olan para (1000 USD), Annemlerin gönderdiği (4000 USD), gezeceğim zaman bir kez daha paraya ihtiyacım oldu (1000 USD), son olarak uçak biletleri 840 USD civarı. 0 parayla döndüm diyebilirim. Toplam harcamam 6840 USD civarında oldu. Hiç gezmem diyen birisiyseniz ki, ne olur demeyin tadını çıkarın ve gezin, harcamalarınız yaklaşık (900 USD uçak + 900-1400 USD yurt + 1500 USD 4 aylık yemek +500 USD kişisel harcamalar = 4500 USD’ye çıkabilirsiniz. Tekrar ekliyorum ekstra harcayacağınız 2000 USD ile 60 günlük bir güneydoğu asya gezisi yapmak mümkün!)

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

En keyif aldıklarım Türk doktora öğrencileriyle yaptığımız kahvaltı ve voleybol maçlarıydı. Singapur gerçekten çok kendine has bir şehir bunu yaşayıp görürsünüz. Birçok video garip kurallarından, düzeninden bahsediyor. Sürekli Singapur’dan uçup gezmek çok keyifliydi. Kampüsün müthiş bir florasının olması çok güzeldi, tropikal iklim gerçekten çok farklı vs. Şehrin birçok turistik lokasyonları mevcut. 3 günde şehrin büyük bir kısmını turistik olarak gezebilirsiniz. Denize girmeyi kesinlikle önermiyorum (Uluslararası taşımacılığın merkezi olduğu için çok pis) ancak Sentosa adasında denize girebileceğiniz halk plajları var. Okul’da öğrenciler için yapılmış aktviteler yapabileceğiniz bir alan var, burada masa tenisi, tabu, PS4, Xbox oynayabilirsiniz, son ikisi için ufak bir ücret talep ediyorlar. Yemekler biraz keyifli biraz acılıydı, bu konuyu daha derin anlatmak lazım, son kısımda anlatacağım. Kütüphane’de takılmak zevkliydi, orada bulunan bilgisayarlardan çalışma podlarını ayırıp arkadaşlarınızla ders çalışabiliyorsunuz. Ben yurtları beğendim, superdorm fiyatına gerçek tek kişilik odada kaldım, odanın iç temizliğinden herkes kendi sorumlu oluyor. Çok önemli, yurdun mutfağında sadece konveksiyonla çalışan tavaların kullanılabileceği elektrikli ocak oluyor. Yemek pişirmeyi düşünüyorsanız yanınızda getirmeyi düşünebilirsiniz. Her yurdun Residential Education takımı konaklayanlar için çok güzel aktiviteler düzenliyor kesinlikle katılın. Örn. Peynir tadım, bira yapım, şarap yapım, kek yapım; arduino, ses tanıma ve neural network kullanarak Harry Potter satranç takımı yapma vb. Shuttlellar saat 23’e kadar devam ediyor, kampüs büyük geçe kalırsanız 20-30 dk kadar yürümeniz gerekebilir yurda. Çok fazla spor yapabileceğiniz alan var, bazı yurtların hemen altında bile oluyor. Aklıma gelenler bunlar spesifik sorularınız olursa bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Singapur genel olarak pahalı ama bir Avrupa şehriyle kıyasladığınızda ucuz kalır. Ulaşım kampüsten shuttle ile Pioneer MRT istasyonuna ya da okuldan geçen 179 ve 199 otobüsleriyle Boon Lay MRT istasyonuna gidebilirsiniz. Otobüslerin frekansı çok daha yüksek daha kolay oluyor çoğu zaman. Yeşil hat MRT zaten ülkeyi baştan başa dolaşıyor ulaşım çok kolay ve her zaman zamanında. Bu hat çoğu zaman şehrin üstünden gidiyor şehir merkezinde yeraltına iniyor. Hat değiştirirken öğrenci kartı (akbil yerine geçiyor) basmıyorsunuz delta(x) olarak fiyat kesiyorlar, yani çıkarken de kart basıyorsunuz. Citymapper uygulamasını öneririm genelde güzel tahminler veriyor otobüs saatleriyle ilgili. Shuttle için de NTU Go uygulamasını indirebilirsiniz. Kırmızı hat saat yönünde mavi hat saatin tersi yönünde gider. Yeşil hat hafta içleri okuldan MRT’ye gider hafta sonları kahverengiye dönüşür bütün okulu turlayıp MRT’ye gider. Hafta sonu kahverengi mavi ve kırmzıı hepsinin frekansı düşük olur boşuna beklemeyin direk otobüse binin. Hayat pahalılığından yemekten vs önceden bahsettim zaten. Hava durumundan da son kısımda bahsettim. Her zaman sıcak, nemli her an yağmur yağıp şimşekler çakabilecek bir hava bekleyin. Havaalanında klimalı alandan çıktığınızda (eğer takıyorsanız) gözlükleriniz buğu olacak 😀

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Aşırı detaya girmemeye çalışacağım gidecek arkadaşlar iletişim kurarlarsa daha çok yardımcı olabilirim.
Singapur içinde gezilebilecek yerler ile ilgili. Kesin gidin diyeceklerim arasında: (macera seviyorsanız) Universal Studios, (sahili, denizi ve kalan her şeyi) Sentosa adası, şehir merkezi(Merlion), National Museum of Singapore, Friendsseverler için Central Perk Cafe, Singapore City Gallery, Mustafa Center (ben anlatıp sürizi bozmayacağım burayı gidin kendiniz görün her türlü ihtiyacınız için gidebilirsiniz.), Chinatown, Little India, Sultan Camii ve Arab St.(Bu caddede çok fazla Türk restoranı var ama kazık önlerinden geçip gidin sadece), Botanic & Orchid Garden,( gece eğlencesi için) Clarke Quay, (biraz WW2 tarihi) Fort Siloso, (en güzel Budist tapınağı) Buddha Tooth Relic Temple, (istiklal muadili) Orchard Road, (en güzel hindu tapınağı) Sri Mariamman Temple, GARDENS BY THE BAY (%100 gideceğiniz tek yer, gitmişken cloud forest ve flower dome’a da kesin girin 1 numaralı turist lokasyonu), (Güzel bir doğa ve yürüyüş) McRitchie Reservoir, (zooseverler) Singapore Zoo, Changi Airport(İstemesenizde yolunuz düşer, dünyanın 1 numaralı havalimanı,içinde yüzme havuzundan sinema salonuna her şey var, tabi kullanmazsınız büyük ihtimal)
Lütfen aşağıdaki linkleri ve yazdıklarımı iznim olmadıkça kimse ile paylaşmayın.

Malezya gezilebilecek yerler: https://goo.gl/maps/wejZoW9ejz72
Biz 4 günde: 1 gün Penang (otobüsle SG’den 11 saat) -> yarım gün Cameron Highlands (Penang’dan otobüsle 5 saat) -> 1 gün Kuala Lumpur (Cameron’dan 4 saat falan) -> 1 gün Malacca (3 saat), dönüş de 3 saat.

Endonezya gezilebilecek yerler: https://goo.gl/maps/v8NtuqdvHFD2
1 gün Jogjakarta (uçakla 2-3 saat) –> 5 gün Bali (uçakla 1.5 saat), dönüş 3 saat*

Filipinler gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/tTeKAvjJu9s
Cebu aktarmalı Puerto Princesa’ya gittik orada 1 gün yeterli, 6 saatlik otobüsle El Nido’ya geçtik en az 2 gün kalın tekne turları (A ve C en iyisi) için, vakit kalırsa hatta Coron’a geçin ben gidemedim çok üzgünüm. 6 saat yine PP’ye geri döndük uçakla Cebu adasına geçtik. Oradan da vapurla Bohol adasına geçtik. Bohol’ 3 gün, oradan Cebu adasınaa Kawasan Falls ve balinalarla yüzme turuyla geri geçtik, oradan otobüsle Cebu’ya döndük. Toplamda çok gezmemiş gibi gözükse de(geçişlerde epey vakit kaybettik) en çok eğlendiğimiz en çok gezdiğimiz en çok macera yaşadğımız yer burasıydı. Filipinler’e kesinlikle gidin!!!

Thailand gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/Lmzcr4cCzT52
Phuket (1 gün yetti, motor kiralayıp gezdim, ne yapmak istediğinize bağlı partici biriyseniz daha fazla geçirebilirsiniz), Krabi’ye minivanla geçtim (2 gün tekne turuyla Phi Phi adalarına ve Hong Adaları’na gittim), Bangkok (2 gün yetti, pek beğenmedim), uçakla Chang Rai 1 gün (White temple ve black temple ile tanınıyor, bence vaktiniz varsa görmeye değer),otobüsle Chang Mai 1 gün (kültürel başkent görmeye değer), uçakla Honk Kong’a geçtim.

Honk Kong gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/bSqvxv5qkVx
Macau gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/mfD1hjqFq4G2
Honk kong’a giderseniz kesinlikle Macau’ya geçin vapurla. Honk kong pek turistik bir yer değildi bence 2 gün yeterli. 1 gün de Macau’yu görmelisiniz, Lüks Oteller gerçekten bu kumar başkentinde bir Vegas havası yaratıyor. Uçakla Taipei’ye geçtim.

Tayvan gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/6GBjcT9aRF32
Tayvan’ın ben ve Cankut’ta ayrı bir yeri var, dünya tatlısı insanlara sahip inanılmaz misafirperverler. Geçirdiğimiz en güzel gezilerden biriydi. 4 gün kadar Taipei ve çevresini gezdik.

Vietnam gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/m5udtKwLmJp
Dikkat Vietnam Bordo pasaportlar için vizeli, nasıl ucuz yoldan vize aldığımı öğrenmek için mesaj atabilirsiniz. 1 gün Hanoi, 2 gün 1 gece Ha Long Bay Turu, 1 gün Ninh Binh, 1 gün Phong Nha Mağaraları, 1 gün Hue, 1 gün Hue’den Hoi An’a motorsiklet turu (hayatımda yaptığım en güzel şeylerden biri), 1 gün Hoi An, daha sonra Da Nang’dan Ho Chi Minh City’ye uçtuk. Bir gün Cu Chi Tünelleri, 1 gün Mekong Delta Turu (yaptığım en gereksiz şeylerden biriydi yapmasanız olur), oradan otobüsle Siem Reap’a geçtim

Kamboçya gezilecek yerler: https://goo.gl/maps/G3atf7HzCjK2
Dikkat Bordolulara yine vize var. Bu vizeyi sınırda almak biraz çirkin, size önerim Singapurda’ki elçilikten almanız olur. Oraya kadar gitmişken Angkor Wat gezilmez mi??, 2 gün Siem Reap, 1 gün Phnom Penh, oradan Bali’ye 2. Kez uçakla geçtim.
*Ulaşımlara kaç saat harcadığımı hatırlayamadığım için belirtmekten vazgeçtim internet bakabilirsiniz.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Çoook iyi inanılmaz bir çokkültürlü ortam var. Kimse bir birini ayırt etmiyor.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Hiç ilgimi çekmiyor üzgünüm. Diğer ülkelerden gelen Exchange’ler her akşam koptu. Kantin 2’nin orada her gece takıldılar. İsteyen bu ortama rahatça girer diye düşünüyorum. Exchange club var isteyen her exchange öğrencisine bir buddy buluyorlar, ufak tefek geziler düzenliyorlar.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

ÇOOOOOOOOOOOOKKKKKKKKK!!!!!!!!!!!!

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Türk exchange öğrencileriyle çok yakın arkadaş olduk ve genelde birlikte gezdik. Şu an da hala görüşüyoruz. Çok fazla yerel ve yabancı arkadaşlarımla yakınlaşma fırsatı bulamadım. Bunun çok sebebi var ama yine de daha girişken olabilirdim. Fall’de giderseniz 313 karşılığı yoktu sanırım ve Burak hoca Z transfrom yok diye 373 saymıyordu diye hatırlıyorum. Yine de kontrol etmekte fayda var.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Kesinlikle olmadı. Singapur her şeye değdi. Bir daha hayatınızın 4-5 ayını güneydoğu asya’da okurken gezerek geçirme şansını nerede bulacaksınız?

Başka Öneri ve uyarılarınız

Şemsiye ve yağmurluk alın
Bir tane kot pantolon dışında uzun bir şey almayan, belkli bir tane de uzun pijama (ocak ayının ilk günleri gece 20’nin altına düştü bir hafta falan)
Kesinlikle sweatshirt yanınızda taşıyın her yere klimayı basıyorlar buz gibi oluyor, ama dışarısı da aşırı nemli ve sıcak, genelde 17’e doğru gökgürültülü yapmurlu bir hava oluyor. Şimşek çakıyorken dışarıda bulunmayın düşük ihtimal de olsa tehlikeli, oranın gökgürültüsü bildiğimiz gökgürüültüsüne benzemiyor.
Maymunlardan her zaman uzak durun (daha çok güneydoğu asya için, singapur’da görmedim). Eğer yanınızda yemek varsa, çantanızda kapalı dahi olsa saldırıp çantayı açıp çalabiliyorlar, yemek yoksa bile yaklaşmayın bana güvenin. Bali’de bir arkadaşımızın yok yere gözlüğünü çaldı ve başka bir turist ona sandviç atana kadar da gözlüğü bırakmadı. Uzak durun.
NTU Go (okul shuttları için bir uyguluma), Lightning@Sg gökgürültülerinden önce sizi uyarıyoır, SGsecure genel bir SG güvenlik uygulaması. Bu arada şehir aşırı güvenli yine de dikkatli olmakta fayda var.
Yemek konusu anlatmakla bitmeyecek bir konu basitçe aradğınız her şeyi bulabilirsiniz, ve aç kalmayacaksınız. Müslüman yemeklerine çok özen gösteriyorlar özellikle Malay mutfağında her şey helal oluyor rahatça tüketebilirsniz. Dünyada bulunan klasik zincirlerin hepsi mevcut. Singapur’da yemek kültürü foodcourtlar üzerinden dönüyor. Bizim AVM’lerde bulunan daha butik versiyonu gibi düşünün. Okulda mesela hiç yemekhane yok ama 19 tane falan kantin dedikleri bu foodcourtlar var. Her food courtların bazı çok iyi ağız tadımıza uygun yemek yapanları var. Ben kendi sevdiklerimi aşağıya yazıyorum.
North Spine, en soldaki mekan pilav üstü her türlü soslu eti yapıyor;
North Spine, Tavuk pilavcı (chicken rice Sg’de en çok tüketilen yemek), yanında tavuk suyu çorba bile veriyorlar
North Spine, Malay mutfağı da başarılı, ayam penyet deneyebilirsiniz.
Canteen 1, Burada kesinlikle sol en köşedeki noodle cıdan yiyin, biraz daha pahalı diğerlerine göre ama kesinlikle hakkediyor.
Canteen 1, western yapan bir mekan var en şık gözüken orası zaten(adı dabs olabilir hatırlamıyorum tam), her şeyi çok iyi örn. Balık-patates, peynirli tavuk hepsi çok iyi
Crescent Hall altındaki Kantin, En sağdan ikinci noodle ‘lar çok başarılı ve nispeten ucuz
Crescent hall altındaki kantin, en sağda Japon-Kore mutfağı var özellikle Bento’lar çok güzel deneyebilirsiniz,
South Spine, en solda hint restoranı var burada prata deniyebilirsiniz, gözlemeye benziyor, yumurtalı kaşarlı ve sade opsyonları var yanında da güzel bir sos geliyor.
South Spine Japon mekanı var, yaptıkları her şeye yumurta koyuyorlar ve yanında yosun çorbası veriyorlar benim gibi yumurtasever için mükemmeldi.
Bunlar dışında her yerde Mized Veggie isminde birsürü sebze ve et seçeneğiyle karşınıza çıkan mekanlar var.
Emin olun ağzınızın tadına göre yemeği bulacaksınız, sadece alışmanız biraz zaman alabilir. İlk gitttiğimde yemeklerden pek zevk almıyordum ama zamanla hoşuma giteye başladı. Ve kimse bana bu mekanların olduğu bir listeyi vermemişti. Teşekkürler ÖTK!
Telefon hattı ve telefon alma: İner inmez StarHub prepaid 50 SGD’lik kartı alın havalimanında, başka yerlerde bulmak çok kolay olmuyor. Bu hat 6 ay kadar geçerli biterse top up yapabiliyorsunuz. İlk ay zaten bıol bol internet veriyorlar sonra her ay bu ilk yüklediğiniz 50 sgd’yi kullanarak hattınıza internet yükleyebiliyorsunuz. 15 SGD 3 GB sanırım. Zaten çok gerek olmuyor okulda olduğunuz sürece. Star hub’ın en iyi ayrılcalığı bu gezdiğim yerlerin çoğunda geçerli internet paketine sahip oluyorsunuz J Biz bazı sıkıntılar yaşadık ama bazılarımız da sorunsuz kullandı, kesinlikle öneririm.
Türk yemekleri: (Ben oraya gitmişim Türk yemeği mi yicem demeyin, biz de öyle diyorduk) Carr Group, türk ürünleri sipariş edebilirsiniz, çok pahalı değil. Mustafa Center içinde türk suları, popkekler, helva, hatta tahin bile bulabilirsiniz, belki daha bir sürü şey. 199 hattına bindiğinizde 4 durak sonra ufak bir bölgede bir foodcourt var. Orada Döner yiyebilirsiniz, soslu moslu fena değil, yapan abinin ismini unuttum ama TürkJ https://goo.gl/maps/mL2Nwfo54r32 Sheng Siong Food Court’ta.
Unutmuş olabileceğim bilgiler ve kötü Türkçe’m için özür diliyorum, eksik varsa bana yazabilirsiniz yine ekleme yapmaya çalışırım.

İletişim Bilgilerim:
Mehmet Berk TAKIM
berktakim@gmail.com
+90(5 31)5814052*
*Gideceği kesinleşen arkadaşlar yazabilirse daha çok yardımcı olabilrim, umarım burada yazdığım bilgiler karar vermenize de yardımcı olur. Lütfen aşağıdaki linkleri ve yazdıklarımı iznim olmadıkça kimse ile paylaşmayın. Sadece BOUN EE öğrencileri için hazırladım!
*Kadıköy Anadolu’lar her zaman yazabilir, yerleri ayrı 😛