ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

National University of Singapore

Singapur / Singapur

singapur2
ege_eren

Ege Eren

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2017 Sonbahar döneminde gittim

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

Fizik bölümüyle çap yapıyorum.

Statistical Mechanics – PHYS 421

Quantum Mechanics II – PHYS 411

Electricty and Magnetism II – PHYS 401

Mathematical Methods in Physics II – Technical Elective

Advanced UROPS(Undergraduate Research Opportunities in Science) – Herhangi bir ders yerine saydırmadım.

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizceydi.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocaların hepsi çok yardımsever ve donanımlıydı. Genel olarak akademik çalışmalara katılmak oldukça kolaydı ve teşvik ediliyordu. Temel Bilimler fakültesinde UROPS (2 kodlu bir dersti, 2. Sınıflar için) ve Advanced UROPS(3. Sınıflar için) isimli dersler vardı. Öğrenciler bir danışmanla konuşup bu dersleri alabiliyorlardı. Sadece bu dersi alıp oldukça kapsamlı bir projede çalışan bir Exchange öğrencisiyle tanışmıştım.

Ben, istatistiksel mekanik dersini veren hocamla iletişime geçtim ve kendisi bana bu dersi aldırdı. Güzel bir çalışma yaptık ve araştırma grubunu her yönüyle deneyimle fırsatım oldu. Ofiste masam bile vardı.

 Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Yapamadım, fakat UROPS dersini aldığım hocam, önümüzdeki yaz için beni staja kabul etti.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Uçak biletleri – yaklaşık 4000 lira (gidiş dönüş birden alınırsa daha ucuz olabilir)

Yurt + haftada 6 gün 2 öğün yemek – 3500 SGD civarıydı sanırım. Ben gittiğimde 10 bin TL civarı ediyordu, şu an 16 bin TL gibi bir paraya denk geliyor.

Sanırım gezme, eğlence, günlük ihtiyaçlarım ve kalan diğer masraflarım da 5 bin SGD civarı tutmuştu. (Sene sonu Japonya gezisi hariç, fakat Endonezya gezim buraya dahil)

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Dürüst olmak gerekirse şehrin kendisinin ekstra bir özelliği yoktu, fakat okuldaki spor imkanları çok genişti. Eğer bir kulüpte yer almak isterseniz spor kulüplerini tavsiye ederim, zira ülkede sanat dallarının çok gelişmiş olduğunu düşünmüyorum.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Ülke çok güvenliydi, insanlar sıcakkanlıydı. Hayat pahalılığı beklentilere göre ciddi değişiklik gösteriyordu, lüks sayılabilecek her şey ve kira fiyatları oldukça pahalıydı. Lüks derken kastım: Bir restoranda yemek yemek, sigara, alkol, eğlence parkları, dışarıdan gelen birisi için otel fiyatları vs. Bunun yanında hava oldukça sıcak ve nemliydi, buna bağlı olarak tüm kapalı ortamlarda çalışan klimalar da insanı rahatsız edebiliyordu.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Güneydoğu Asya’daki pek çok ülke en fazla 2 saatlik uçuş mesafesinde yer alıyor. Bu ülkelerin çoğu ucuz ve pek çok doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Ben Endonezya’nın kuzeyine yağmur ormanlarına gidip orangutanları doğal habitatında izleme fırsatı bulmuştum. Dönem bittiğinde ise Japonya’ya gittim.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Ben hiçbir önyargıyla karşılaşmadım. Exchange öğrencileriyle konuşmayı çok seviyorlardı. Diğer Exchange öğrencilerinin yanında Singapurlu çok iyi arkadaşlar da edindim.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Öğrenci kulüplerinden yukarıdaki soruda biraz bahsettiğim gibi her çeşit sporun kulübü aktif olarak çalışıyordu, fakat sanat konusunda eksiktiler bence. Exchange öğrencileri sık sık gece kulüplerine gidiyordu, bununla ilgili sosyal medya hesaplarında pek çok paylaşım oluyordu. Ben sadece bir defa gittim.  Haftanın bir günü kadın gecesi oluyordu ve kadınlar gece kulüplerine ücretsiz girebiliyordu, belli miktar alkol bedavaydı, hatta ücretsiz makyaj hizmeti bile vardı. Bu bana çok ilginç gelmişti.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Çok memnunum.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Benim açımdan Fall döneminde gitmek isabet olmuş, çok memnunum. Fakat elektronik dersleri açısından Spring döneminde gitmek daha mantıklı olabilir, araştırmak lazım.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Çapla beraber uzatmama sebep oldu. Çap yapmasaydım sanırım bir şekilde uzatmadan bitirebilirdim. Her halükarda değdiğini ve değeceğini düşünüyorum.