ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Politechnika Poznańska

Poznan University of Technology (PUT) – Ana Kampüs

Poznan / Polonya

poznan_polland
mustafa_çom

Mustafa Çom

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2017/2018 Bahar dönemi

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

PUT’de aldığım dersler ve BOUN karşılıkları şöyleydi:

Foundations of Telecommunications – Communication Engineering(EE 374)

Digital Signal Processing – Introduction to Digital Signal Processing(EE 473)

Computer Networks, Optotelecommunications, Metrology, Computer Measurement Systems, Microprocessors, Multimedia Communications – Departmental Complementary Elective(CC)

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizceydi. Dersler lecture ve/veya laboratuvarlardan oluşuyor. Lecturelar genelde yoklamasız, laboratuvarlarda belli bir oranda devam zorunluluğu mevcut. Notlandırmalar final notu ve varsa laboratuvar raporları üzerinden yapılıyor.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalarla iletişim ortalama düzeydeydi. Akademik çalışmalarla pek ilgilenmediğim için konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilim.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Hayır, staj yapmadım.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Aylık harcamam yaklaşık 1500 PLN civarıydı. Bunun 400 PLN’sini yurt ücreti oluşturuyordu. 4.5 aylık sürede toplam masrafım hemen hemen 7000-8000 PLN idi. Aylık 300€ hibe temel ihtiyaçları karşılamaya yetiyordu. Yaşam tarzınıza göre hibe yetersiz de gelebilir. (Alkol ve sigara kullanmadığımı belirtmek isterim.)

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Nextbike adlı bisiklet kiralama uygulamasıyla neredeyse ücretsiz bir şekilde bisiklet kiralamak, kampüsün hemen yanında buluna Warta nehrinin kenarında vakit geçirmek, her cumartesi şehir merkezindeki kilisede org konseri dinlemek, şehrin değişik yerlerinde bulunan parklarda kitap okumak, Malta gölünde düzenlenen etkinliklere katılmak, Lech Poznan futbol takımının maçını stadyumda seyretmek, çeşitli temalara sahip müzeleri gezmek, Old Town’ın derinliklerinde kaybolmak ve dahası… Bu liste kişisel zevk ve beğenilerinize göre uzar gider. Poznan’da her zaman vakit geçirebileceğiniz bir aktivite bulabilirsiniz.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Poznan orta büyüklükte bir şehir. Ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanıyor ve çok rahat. Şehir genel olarak sessiz, sakin, huzur verici. Özellikle İstanbul’un kalabalığından kaçmak için bire bir. Hayat pahalılığı normal seviyede. Zaten Polonya’nın kendi para birimini kullanması onu Euro bölgesine kıyasla ucuz hale getiriyor. Havası beklendiği üzere biraz soğuk, tipik karasal iklim. Nisanın ortalarından itibaren havalar ısınmaya başlıyor.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Poznan’ın kendi içinde birçok gezilecek bölgesi olmasına karşın asıl avantajı Doğu Avrupa’nın merkezi denebilecek bir konumda olmasıdır. Lowcost uçak ve otobüs firmalarını kullanarak başta İskandinavya, Çekya- Macaristan-Avusturya bölgesi ve Batı Avrupa olmak üzere neredeyse tüm Avrupa’yı gezebilirsiniz.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

PUT öğrencilerinin, nereden geldiği farketmeksizin Erasmus öğrencilerine bakışı gayet iyi ve olumluydu. Yeri geldiğinde akademik anlamda yeri geldiğinde de sosyal anlamda ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorlardı.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

ESN PUT gayet aktif. Hem kültürel anlamda hem de kaynaşma anlamında çok sayıda etkinlik/parti düzenliyorlar. Şehir ortam olarak da gayet zengin. Şehir merkezinde farklı temalara ve özelliklere sahip birçok bar, pub ve gece kulübü mevcut.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Kesinlikle.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Vaktimi daha verimli geçirirdim. Erasmustayken zaman çok hızlı geçiyor.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Düzensiz öğrenci olduğum için okulum 1 dönem uzamış oldu ama buna kesinlikle değdi. Eğer gerçekten okulu uzatmamanızı gerektirecek bir sebep yoksa kesinlikle değer.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Erasmus öğrencilik hayatınızın en büyük şanslarından biri. Yapma imkânı olan herkese kesinlikle öneririm. Çok farklı bir tecrübe, insana çok şey katıyor. Edindiğiniz arkadaşlıklar, onlarla geçirdiğiniz güzel vakitlerin tarifi imkânsız. Birbirinden güzel anılarınız, anlatacak hikâyeleriniz oluyor. Ayrıca İngilizceniz konuşma anlamında oldukça gelişiyor. Birazcık konfor alanınızdan uzaklaşın ve 4-5 ay boyunca hayatınızı yaşayın.