ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Technical University of Denmark

Kopenhag / Danimarka

Kopenhag 1
Kopenhag 1

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2019 Spring

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

3 tane CC, ME210, ve 2 tane yandal (IE-Operations Research)

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Aldığım derslerin hepsinin eğitim dili İngilizceydi.

Günde toplam 2 slot var, 8-12 ve 13-17. Genelde ilk 2 saati hoca dersin müfredatından ilerliyor; sonraki 2 saatte ise bizdeki PS tarzı bir session oluyor, aldığınız derse göre ya asistan ya da hoca ilgileniyor. Dersin anlaşılırlığı hocaya bağlı olarak çok değişiyor ama dersin materyallerini paylaştıkları için dersin takibini oradan da yapabilirsiniz. 

Dersleri online sistemlerinden direkt ekleyebiliyorsunuz, prerequisite kontrolü oluyor mu bilmiyorum. Ama ben herhangi bir sıkıntıyla karşılamadım.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hoca-öğrenci ilişki pek katı değil, hatta öğrenciler hocalara direkt isimleriyle sesleniyor. Genel olarak maillere hızlı dönüyorlar. Yani rahat bir şekilde hocayla iletişim kurabilirsiniz.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Hayir.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Vize: yaklaşık 3100 tl

Uçak: gidiş:800 tl (dönüş:1200tl)

Yurt: (deposit: 5000 dkk) aylık 450 euro (5 ay)

Aylık ihtiyaçlar: yemek 150 euro, ulaşım 50 euro, internet paketi 100dkk,

Gezi: (Toplam) 5000 tl

(Kaldığım yurt kampüsteydi, buraya yazdığım ulaşım harcaması haftada birkaç kez merkeze giderken yaptığım harcama. Toplu taşıma ile merkeze git gel toplam yaklaşık 70dkk.)

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Kopenhag’ın merkezinde yürüyüş yapabileceğiniz, oturup kafa dinleyebileceğiniz çok fazla park, ağaçlık alan, göl(!) var. Ben haftada en az bir kere merkeze gidip buralarda vakit geçirdim.

Kampüse yakın, bisikletle 10 15 dk meşalede, orman ve göl var. Genelde boş vakitlerimde buralara gittim.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Danimarkalılar ulaşımda çoğunlukla bisikleti tercih ediyorlar, bundan dolayı neredeyse her yerde bisiklet yolu var ve Danimarka bisikletle ulaşım için en güvenli ülkelerden biri. Ancak, eğer bisiklet kullanmak istemiyorsanız bir yerden bir yere giderken mecburen toplu taşımayı kullanmak zorundasınız. Ve toplu taşıma çok pahalı. Şehri zonelara ayırmışlar, 2 zone arası 15dkk(rejsekort ınız varsa 7.5dkk) ücret alıyorlar. Ve kampüsle merkez arası 5 zone geçiyorsunuz, bu da 60dkk yaklaşık 50tl (eğer kartınız varsa 25 tl) yapıyor.

Hayat genel olarak pahalı. Herhangi bir restoranda bir porsiyon yemek hemen hemen 50dkk, okul yemekhanesinde 30-35dkk; bu yüzden çoğu zaman yemekleri kendim hazırlayıp yedim (Yurdun mutfağını kullanabiliyoruz.). Gıda fiyatları da pahalı ancak kendiniz alıp hazırladığınızda dışarıda yemekten daha ucuza geliyor. Buradaki BİM A101 ayarında marketler var özellikle onları tercih ederseniz yemek harcamasında pek sıkıntı yaşamazsınız.

Hava durumu genelde kapalıydı neredeyse 2 günde 1 yağmur yağıyordu. Ancak dönem sonuna doğru güneşli havalar daha çok olmaya başlamıştı. Haziran gibi sıcaklık 15 20 dereceye çıkmıştı, onun haricinde bizdeki sonbahar havasındaydı genel olarak havalar.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Okulda exchange öğrencisi oldukça fazla olduğu için herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Memnun kaldım. Hem yeni bir akademik çevre tanımış oldum hem de yurtdışında yaşayıp yaşamayacağımı görmüş oldum. Yani ilerde yurtdışında bir akademik kariyer planlayacak olursam iyi bir referans oldu.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

DTU da yaz dönemi 3 haftalık ders dönemleri oluyor. Buna haziran ayı da dahil. Ben 30 krediyi tamamlamak için normalde dönemde 6 tane 5 kredilik ders almıştım. Dönem içinde biraz yoğun oldu. Bunu 25 kredi + 5 kredi (hazirandaki 3 haftalık dönemde) yapsaydım dedim. Onun haricinde gayet iyi bir dönem geçirdim.                  

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Evet. Bence değdi, böyle bir deneyimi lisansta edinmek benim için önemliydi. Çünkü, ileride master ya da doktora için yurtdışı düşünüyorum onun için iyi bir tecrübe edindim.