ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

University of Tsukuba

Tsukuba / Japonya

tsukuba_japan
TBA

Onur Beker

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

3.sınıf, 1.ve 2.dönem (1 sene)

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

Sadece Japonca dil dersleri aldım, hiçbirini saydırmadım.

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Dersler tamamen Japonca. Japonca 302’yi bitirmeden gidilemiyor. Onun dışında dersler gayet anlaşılır.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Ders aldığınız hocalarla iletişim kurmak oldukça kolay. Akademik çalışmalar ise tam tersi. Orada akademi oldukça hiyerarşik. Japon bir lisans öğrencisinin bile bir araştırma labına girmesi çok zor, yabancıları zaten kabul etmiyor hocalar. Kesinlikle akademik bir beklentiyle gidilmemesi gerekir.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Hayır

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Yaklaşık 80 000 yen civarı. Giden neredeyse herkes bu miktarda bir burs (JASSO) alıyor.

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

Japonya ayrı bir dünya. İnsanlar, yemekler, sokaklar, dükkanlar, her şey oldukça farklı ve ilginç. Gidenler kendi ilgi alanlarıyla ilgili kulüplere katılıp yeni insanlara ve deneyimlere açık oldukları sürece oradan keyif alırlar, dolayısıyla bunun üstüne önerebileceğim bir şey yok.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Japonya oldukça pahalı (ulaşım yemek, konaklama, her şey), ama burs alırsanız bu konuda çok sıkıntı yaşamazsınız. Benim aklıma gelen bir dezavantaj yok açıkçası. Sadece kültür şokuna açık olunması gerekiyor, ama esnek davranırsanız bu da bir dezavantaj değil bence.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Japonya’da çok gelişmiş ve ülkenin en ücra köşelerine bile giden bir demir yolu ağı var. Dolayısıyla tüm Japonya’yı boydan boya kolayca gezebilirsiniz. Tsukuba şehri pek sevimli bir yer değil, ama şehirden çıkmak oldukça kolay (Tokyo tren ile 45 dakika)

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Japonya’da yabancılar oldukça nadir. Bunun olumlu ve olumsuz etkileri var. İnsanların bir kısmı sizden çekinip uzak durmaya çalışırken diğer bir kısmı da yabancı kültür ve insanları tanımak ve iletişime geçmek istiyor.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Tüm kulüp aktiviteleri oldukça yoğun ve ciddi. Bu nedenle eğer bir spor, müzik, mühendislik vb. kulübüne katılmanız durumunda çok yoğun bir tempoya hazır olmanızı öneririm. Ama bu size insanlarla doğal olarak kaynaşmak için oldukça iyi bir ortam da sağlıyor. Parti ve takılmaca için ise Exchange kulübü var, burada diğer yabancı öğrencilerle karşılaşıyorsunuz. Bu kulüp dışında diğer kulüplere katılırsanız tüm kulüpteki 2-3 yabancıdan biri olursunuz. Özetlemek gerekirse ortam oldukça güzel.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Evet.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Yok. Sadece bazı kulüplerin varlığından oradaki süremin yarısında haberdar oldum, belki de gider gitmez tüm kulüpleri araştırmak daha mantıklı olurdu.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Okulu bir sene uzatmama gibi bir şansınız yok. Değdiğini düşünüyorum, Japonya gibi bir ülkede üniversite gibi bir sosyal ortamda burs da alarak bir sene geçirmek bence büyük şans.

Başka Öneri ve uyarılarınız

İyi seviyede Japonca bilmeden sakın gitmeyin, hiç kimse (hocalar dahil) bir kelime İngilizce bilmiyor. Kültür şokuna hazır olun.