ERASMUS VE EXCHANGE ÜNİVERSİTE REHBERİ

Washington University in St. Louis

(Danforth Campus)

Louis, Missouri / USA

st_louis_usa
fatih_sogukpinar

Fatih Soğukpınar

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

Spring 2018

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

E35 ESE 425: Stochastic Processes and Kalman Filtering / Comp. Elective

E35 ESE 441: Control Systems / EE 352: System Dynamics and Control

E35 ESE 471: Communications Theory and Systems / EE 374: Communication Engineering

L31 PHYS 422: Electricity and Magnetism 2 /PHYS 402: Electromagnetism 2 (Fizik Çap)

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizce idi, WashU Toefl, Ielts vb. bir sınav istemiyor, Proficiency sonucu B veya A olması yeterli. Derslerde dil dolayısıyla herhangi bir sorun yaşamadım, ayrıca derslerin seviyesi Boğaziçi’ne kıyasla oldukça kolay. Derslerin hemen hepsinde haftalık ödev veriliyor, ödevler o hafta işlenen konulardan seçilmiş orta seviyeli sorular. Sınav soruları da bu ödev sorularına çok benzer, ayrıca sınavlarda (derslerin çoğunda) cheat sheet hazırlama hakkı da var.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalar çoğunlukla öğrencilere karşı çok sıcaklar ve öğrencilerle ilgilenecek vakitleri de var. Örneğin ödevlerde yapamadığınız soruları hocalara yüz yüze sorabiliyorsunuz.
Akademik çalışmalara katılmak da gayet mümkün, yalnızca uygun imkanları takip etmek gerekiyor. Örneğin benim dönem içerisinde bir Signal Processing laboratuvarında (Dr. Arye Nehorai) çalışma fırsatım doğdu fakat sonradan çalışmaktan vazgeçtim. Sonrasında ise yazın bir Neuroscience labında (Dr. Ilya Monosov) çalıştım. Çoğunlukla hocalara mail atmak veya ofis saatlerinde konuşmak böyle çalışmalara katılabilmek için yeterli oluyor.

Ayrıca şu anımı da ekleyeyim: Dönem ortasında keman hocama (okulun müzik bölümünden keman dersi aldım, okul bunun için de bir ders ücreti alıyor ama ortalamaya göre düşük bir miktar) yapacak pek bir şey olmadığı için canım sıkıldığından ve moralimin bozuk olduğundan bahsettim. Hocam beni ailesiyle tanıştırdı, birkaç kez ailesiyle birlikte akşam yemeği yedik. Bu belki biraz istisna bir örnek fakat ilgili bir hocayla tanışırsanız mümkün.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Evet, yaz döneminde üniversitenin tıp fakültesine bağlı Neuroscience bölümünde Dr. Ilya Monosov’un laboratuvarında çalıştım. Öncelikle vurgulamam gereken, böyle bir çalışma için vizenizin ve dolayısıyla DS belgenizin uzatılması gerekiyor, bunun mümkün olması için de çalıştığınız yerden aylık almanız gereken minimum bir maaş miktarı var (miktarı OISS hesaplıyor, fakat aylık 1100 $ civarında). Dolayısıyla böyle bir çalışma aranırken bu durum göz önüne alınıp maaş ödemesi yapan bir yer bulunmalı, aksi takdirde vizeniz uzatılamayabilir.

Laboratuvar çalışmam konusundaki tecrübelerim çok olumlu. WashU Neuroscience araştırmalarında dünya çapında çok iyi bir sıralamaya sahip. Örneğin güncel Neuroscience araştırmalarından çok önemlilerinden biri (Human Connectome Project) Washu Neuroscience bölümünden Dr. David van Essen tarafından yürütülüyor. Kendi çalışmam özelinde ise, hocam bana karşı her zaman çok sıcaktı ve iletişime çok açıktı, ayrıca bölümümü göz önüne alarak bana oldukça uygun çalışma konuları seçti. Çalışma sırasında hem Neuroscience hem de Sinyal İşleme kapsamında birçok şey öğrendim (örneğin, Local Field Potential, Neuronal Spike, Point Processes, Short-Time Fourier Transform, Periodogram, Autoregression, Coherence, Granger Causality, …). Ayrıca Boğaziçi’nde edindiğim yeteneklerin beni çalışmamda çok ciddi desteklediğini de söylemeliyim. Hocam da çalışmamızdan çok memnun kaldı, dolayısıyla Exchange planı yapan arkadaşlarımın böyle çalışmalar konusunda çekingen davranmamalarını ve kendilerine güvenmelerini öneririm.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Yurt: Dönemlik yaklaşık 6000 $ (Kaldığım yurt: The Village, Lopata House).

Yemek: Yurtta kalan öğrencilerin meal plan alması zorunlu, benim aldığım meal plan için yaklaşık 1500 $ ödedim.

Sağlık Sigortası: 31 Temmuz ‘a kadar geçerli sağlık sigortası için 1600 $ ödedim.

Toplam: yaklaşık 9000 $, sanırım

Ek olarak, yazın stajım süresince (3 ay) evde kaldım. Oda kiram faturalar ile birlikte aylık 600 $ idi.

(Okul dışındaki yemek vb. masrafları dahil değil)

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

St. Louis ABD’nin büyük şehirlerine kıyasla küçük sayılabilecek bir şehir. Şehir merkezinde çok az gittim, vaktim daha çok üniversite çevresinde geçti. Üniversitenin çok yakınında büyük bir cadde (Delmar Loop) var, alışveriş restaurant vb. yerler çoğunlukla o bölgede olduğu için vaktimin çoğu da orada geçti diyebilirim. Central West End şehirde en sevdiğim bölgeydi, tıp fakültesine çok yakın olduğu için yazın staj süresince o bölgede çok vakit geçirdim. Ayrıca satranç oynamayı çok seven biri olarak St. Louis Chess Club’a birçok kez gittim, ilgililerine mutlaka tavsiye ederim. Yürüyüş yapmak ve müze gezmek için Forest Park ideal. Şehirde iki tane Türk restoranı da var, fakat ortalamaya göre biraz pahalı mekanlar.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

St. Louis ev kiraları açısından ABD’nin geneline göre oldukça ucuz, fakat üniversite yurtları evlere göre pahalı. Şehrin en kötü yanı ulaşım imkanları, toplu taşıma ile rahat bir ulaşım sağlamak zor. 8 ay boyunca en büyük isteklerimden biri bir arabam olmasıydı diyebilirim. Ayrıca şehrin bazı bölgelerinde ciddi güvenlik problemi de var (St. Louis ABD’nin suç oranı en yüksek şehirlerinden biri), dolayısıyla sokakta yalnız yürürken ve toplu taşımada güvensiz hissettiğim zamanlar oldu. Şehrin diğer bir olumsuz yanı da iklimi; kışlar soğuk ve kurak (hava sıcaklığının günlerce 0 santigrat derecenin altında olduğu ve bununla beraber kar yağdığı günler oldu) ilkbahar çok yağmurlu, yazlar ise sıcak ve çok nemli, ayrıca yazın aşırı yağmur, dolu, fırtına vb. olaylar da gerçekleşebiliyor. Ayrıca hava durumu çok değişken; aynı gün içerisinde kışın gündüz +10 santigrat dereceden gece -10 santigrat dereceye, yazın çok sıcak bir günden sonra aniden gelen bir fırtınaya hazırlıklı olunmalı. Tüm bunlar özel araca olan ihtiyacı daha da arttırıyor.

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Central West End şehirde en sevdiğim bölgeydi. Delmar Loop üniversiteye çok yakın, ayrıca St. Louis Downtown’a gidilebilir. The Arch ve Cathedral de Basilica St. Louis mutlaka görülmesi gereken yerler, müze gezmeyi sevenlere St. Louis City Museum, Blues Museum, Missouri History Museum, St. Louis Art Museum gibi müzeleri tavsiye ederim. Ayrıca St. Louis Zoo çok meşhur. (Missouri History Museum, St. Louis Art Museum ve St. Louis Zoo Forest Park’ın içerisinde.)

Chicago’ya gitmek uçakla 1.5 otobüsle 5.5 saat kadar sürüyor. Büyük şehir gezmek için en ideal yer Chicago olabilir.

Bunlara ek olarak, ABD içerisinde ulaşımın kolaylığından faydalanıp büyük şehirlerin gezilmesini mutlaka tavsiye ederim. Ben 8 ay süresince: Manhattan, Washington DC., Miami, Chicago, Grand Canyon, Las Vegas, San Fransisco, Los Angeles ve Boston ‘a gitme fırsatı buldum.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Okuldaki öğrenciler içerisinde arkadaşlık kurabildiğim birkaç kişi oldu, kimseden olumsuz bir tavır görmedim; fakat ne de olsa yepyeni bir ortamda kısa sürede çok sayıda kişiyle iletişim kurmak pek kolay değil. ABD çok kültürlü bir yer ve kültürel olarak bize daha yakın bölgelerden gelen öğrencilerle daha iyi iletişim kurduğumu ve daha fazla vakit geçirdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca laboratuvarda birlikte çalıştığım arkadaşlarla da gayet oldukça iyi bir iletişim geliştirdim.

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Açıkçası benim pek öyle eğlencelerim yoktur, olanlara sormak gerek… Fakat görebildiğim kadarıyla Exchange öğrencileri kendi aralarında baya bir eğleniyorlardı.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Evet. Kafamdaki tek soru işareti yükselen dolar kurunun getirdiği maddi yük olabilir, fakat yine de ABD’de böyle bir deneyime değdiğini düşünüyorum.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Her şeyden önce yaşam için temel yerlerin konumlarını öğrenirdim, örneğin   marketler (United Provisions, Walmart vb.) çünkü şehirde ulaşım pek kolay değil.

İkinci olarak, gezi planlarımı önceden yapardım ve Spring Break’i de değerlendirirdim. Geç yapılan gezi planları masraflı ve nispeten daha düşük verimli oluyor.

Henüz EE 333’ü Boğaziçi’nde almadığım için EE 334 ‘ü orada alamadım, fakat sanırım 334 yerine saydırılabilecek bir ders vardı. Şimdiki aklım olsa buna göre plan yapar ve 334 ‘ü de orada alırdım. Hatta daha fazla ders de alırdım, çünkü dersler gerçekten çok kolay…

Dönem içerisinde de bir laboratuvar vb. çalışmaya katılırdım. Yapacak fazla bir şey olmayınca ve dersler de çok kolay olunca sıkıldım ve boşa vakit geçirdiğim zamanlar da çok oldu.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Hayır, zaten Fizik Çapımdan dolayı okulu uzatacaktım.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Delmar Loop’un kuzey kesimine asla gidilmemeli… Uyuşturucu ve silah kullanımı, çeteleşmeler vb. çok fazla deniyor. Yani ortada ciddi bir risk var.

Eğer mümkünse araba alınabilir, tabi maddi imkanlar vb. bu noktada önemli.

Enterprise CarShare’e mutlaka üye olunmalı. Bu üyelik sayesinde saati 5 $ ‘a saatlik araba kiralayabiliyorsunuz ve bu arabalar kampüsün ve şehrin her yerindeki belirli otoparklarda bulunuyor, dolayısıyla şehir içerisinde ulaşım için oldukça uygun. Ben dönem ortasında üyelik almıştım, fakat en başta alınmasını tavsiye ederim.

Hocalarla iletişim kurulmasını mutlaka tavsiye ederim, çok olumlu sonuçlar alınabiliyor (referanslar hatta doktora teklifleri …).

Okul döneminde yurtta kalınacaksa The Lofts’un ideal olduğunu söyleyebilirim, fakat bence ekonomik olması açısından evde kalmak daha mantıklı.

St. Louis küçük bir şehir ve üniversite şehir merkezinden uzakta, yani sıkılma tehlikesi var… Buna karşı ne yapılacağı kişisel tercihlere bağlı, ama gitmeyi düşünen arkadaşlar bu durumu göz önünde bulundurmalı.

(Son olarak, söylemeye gerek var mı bilemiyorum ama soruları olan arkadaşlarla her zaman daha fazla konuşabiliriz.)

dogukan_guney

Doğukan Güney

4. Sınıf

Akademik

Hangi dönemde gittiniz?

2017/2018 Fall

Hangi dersleri aldınız? Hangilerini burada ne yerine saydırdınız? (Çap, yandal yapıyorsanız onu da yazınız.)

5 tane ders aldım. 3’ü ee dersi 2’si de ekonomi yandal dersi yerine sayıldı. Sırayla EE313, EE363, EE373, EC 203 VE EC471 derslerinin karşılıklarını aldım.

Eğitim dili neydi, işlenişi nasıldı? (İngilizce dışında bir dilse, gitmeden önce istenen şartları, derslerin anlaşılırlığını lütfen detaylı yazın.)

Eğitim dili İngilizceydi. Dersleri veren hocalar gayet anlaşılır bir dille konuşuyorlardı. BUEPT’ten A notu ile geçtiğim için TOEFL vermeme gerek görülmedi. (Hatırladığım kadarıyla B ve C notlarıyla geçenlere TOEFL isteniyordu.) Derslerin işlenişi genellikle her hafta verilen ödevler üzerinden yürütüldü. 2 midterm 1 final ve hemen hemen her hafta da quizler oldu (özellikle de EE kodlu dersler için) Genel olarak hocalar kendi alanlarındaki dünya çapında isimler oluyor. Öğrenci profili gayet iyi ve eğer düzenli bir sistem halinde derslere devam edilirse yüksek notlar almak gayet mümkün. Ayrıca sınıflarda bolca international student da vardı.

Hocalarla iletişiminiz nasıldı? Akademik çalışmalara katılma imkânı nasıldı?

Hocalar ile iletişim kurmak gayet rahat. Kendimden örnek verirsem çok yakın olduğım çok değerli 2 profesör vardı ve iletişimimiz hala devam etmekte. İlerde hem referans alabilmek hem de tekrar yurtdışında akademik hayata devam etmek açısından bahsi geçen husus çok önemli. Öğrenciler akademik araştırmalara da çokça teşvik ediliyordu ve lab imkanları çok iyiydi.

Okul dönemi sonrasında aynı bölgede staj yaptınız mı? Yaptıysanız tecrübeleriniz neler?

Staj yapmadım okul dönemi haricinde burada.

Yaşam & Şehir

Toplam masrafınız ne kadardı? (Detaylı yazın lütfen hatırladığınız kadarıyla.)

Toplam masrafım 13,000 USD civarıydı:

Yurt 6300 usd (yurt çok çok güzeldi) (isteyen öğrenciler daha makul fiyata ev veya oda tutuyorlardı)

Yemek ve diğer ihtiyaçlar için okul kartı yüklemesi 2000 usd

Uçak 500 usd

Gezme ve eğlence 2000 usd

Sağlık sigortası 1800 usd

Şehrin kendine has özellikleri nelerdi? Yapmaktan keyif aldığınız/önerdiğiniz aktiviteler neler?

St louis şehri çok eğlenceli bir şehir değildir fakat kendine göre imkanları da vardır. Benim yurdumun olduğu yer yani Delmar Loop gayet keyifli ve hareketli bir yer. Birçok restoran ve cafe mevcut. Ayrıca şehirde çok geniş yeşillik alanlar var ve yürüyüş yapmak için çok uygun bir şehir. Satranç sevenler için çok meşhur bir satranç merkezi var ve tüm GM ünvanlı oyuncular hep geliyor.

Şehrin genel avantajları ve dezavantajları? (Ulaşım, hayat pahalılığı, hava durumu vs.)

Şehrin avantajları:

Ucuz olması

Toplu ulaşım ücretsiz

Üniversite lokasyonu mükemmel

Chicago, Kansas City gibi büyük şehirlere ulaşımın kolay olması

 

Şehrin dezavantajları:

Suç oranı yüksek

Küçük bir şehir

 

Gezebildiğiniz/Gezilebilecek bölgeler

Chicago ve Kansas City gezilebilecek uygun destinasyonlar arasında.

Sosyal

Okuldaki öğrencilerin bize bakış açısı nasıldı?

Okuldaki öğrenciler ve hocalar arasında herkes farklılıklara saygı duyuyor. ( duymamak zaten suç statüsünde üniversite içinde ve yaptırımı oluyor )

Kulüp, parti, takılmaca ortamı nasıldı?

Kulüp etkinlikleri hakkında pek bir bilgim yok fakat international students için bolca etkinlik, party vs gibi şeyler organize ediliyor. Öğrenciler bu tarz etkinlikleri kendi aralarında da bolca düzenliyorlar.

Genel sorular

Genel olarak bu okula gittiğiniz için memnun musunuz?

Washu’dan çok memnun ayrıldım. Beni çok güzel ağırladılar ve bana akademik anlamda da yeni insanlar ve kültürler tanımak anlamında da çok şey kattı.

Bir daha gitsem şunu farklı yapardım dediğiniz bir şey? (Fall/Springde gitmek mantıklı vs)

Tekrar gitsem muhtemelen spring’i tercih ederdim ve sonrasında da okulda staj yapmak için kalmaya çalışırdım yaz döneminde.

Okulu uzatmanıza sebep oldu mu? Olduysa sizce buna değdi mi?

Okulu uzattım ama bu biraz da benim kararımdı. Yani uzatmak istemesem uzatmayabiliyordum.

Başka Öneri ve uyarılarınız

Washuher yönden çok tatmin edici ve ufuk açıcı bir üniversite. Hem akademik olarak hem de sosyal anlamda birçok imkanları var. Okul çok büyük ve mükemmel. Gidilip tecrübe etmek gayet faydalı olur diye düşünüyorum.